مقدار کد های رنگی مقاومت کربنی

کد رنگی مقاومت کربنی چگونه کار می‌کند؟

مقادیر مقاومت اغلب با کدهای رنگی نشان داده می‌شوند. عملاً تمام مقاومت‌های موجود با یک درجه قدرت تا یک وات با خط های رنگی علامت‌گذاری شده‌اند. این کد گذاری در استاندارد بین‌المللی IEC 60062 تعریف می‌شود. این استاندارد نشان‌های علامت‌گذاری برای مقاومت و خازن‌های را توصیف می‌کند. کد رنگی توسط چندین باند داده می‌شود. آن‌ها با یکدیگر مقدار مقاومت, تحمل و گاهی قابلیت اطمینان یا شکست را مشخص می‌کنند. تعداد باندها از سه‌تا شش متغیر است. به عنوان حداقل, دو باند نشان‌دهنده مقدار مقاومت و یک باند به عنوان ضرب‌کننده می‌باشند. مقادیر مقاومت استاندارد هستند, این مقادیر ارزش ترجیحی نامیده می‌شوند.خرید مقاومت کربنی .

نمودار کد های رنگی مقاومت

نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه مقاومت و تحمل مقاومت را تعیین می‌کند. همچنین می‌تواند برای مشخص کردن رنگ باندها در زمانی که مقادیر مشخص می‌شوند, استفاده شود. یک ماشین‌حساب خودکار می‌تواند برای پیدا کردن سریع مقادیر مقاومت مورد استفاده قرار گیرد.

کد های رنگ مقاومت کربنی
کد های رنگ مقاومت کربنی

نکاتی برای خواندن کدهای رنگی مقاومت کربنی

در بخش‌های زیر مثال‌هایی برای تعداد مختلفی از باندها داده شده‌است، اما ابتدا چند نکته برای خواندن کد رنگ داده می‌شود:

  • شاید مسیر خواندن همیشه روشن نباشد. گاهی فضای بین خط ۳ و ۴ جهت خواندن را مشخص می‌کند.
  • خط اول معمولاً نزدیک‌ترین خط به سر مقاومت است.
  • یک خط طلایی یا نقره‌ای (که نشان دهنده میزان تحمل یا خطا است) همیشه آخرین خط است.
  • این یک روش خوب برای بررسی مستندات کارخانه سازنده برای اطمینان از سیستم کدگذاری مورد استفاده است.
  • بهتر است مقاومت را با مولتی متر اندازه‌گیری کنید. در برخی موارد ممکن است این تنها راه برای نشان دادن مقاومت باشد؛ برای مثال هنگامی که خط های رنگ ئاچ و محو می‌شوند.

کد رنگی مقاومت چهار خطی

کد رنگ چهار نوار بیش‌ترین تنوع را دارد. این مقاومت‌ها دو خط برای ارزش مقاومت، یک ضرب‌کننده و یک خط برای میزان تحمل دارند. در مثال سمت چپ این دسته‌ها سبز، آبی، قرمز و طلایی هستند. با استفاده از نمودار کد رنگ، یکی پیدا می‌شود که سبز نماد ۵ و آبی برای ۶ است. در نتیجه این مقدار ۵۶ / ۱۰۰ = ۵۶۰۰ Ω است. نوار طلایی به این معنی است که مقاومت دارای تحمل ۵ % است. بنابراین ارزش مقاومت بین ۵۳۲۰ و ۵۸۸۰ Ω است. اگر باند تحمل خالی باقی بماند، نتیجه یک مقاومت باند ۳ است. این به این معنی است که ارزش مقاومت یک‌سان باقی می‌ماند، اما تحمل ۲۰ % است.

کد رنگی مقاومت چهار خطی
کد رنگی مقاومت چهار خطی

کد رنگی مقاومت پنج خطی

مقاومت با دقت بالا یک باند اضافی برای نشان دادن یک رقم قابل‌توجه سوم دارند. بنابراین, سه خط اول رقم را نشان می‌دهند, خط چهارم فاکتور ضریب است و گروه پنجم تحمل را نشان می‌دهد. استثناهایی برای این وجود دارد. به عنوان مثال, گاهی اوقات خط اضافی نشان‌دهنده نرخ شکست (مشخصات نظامی) یا ضریب دمایی (مقاومت‌های تخصصی) است.

کد رنگی مقاومت پنج خطی
کد رنگی مقاومت پنج خطی

کد رنگی مقاومت شش خطی

مقاومت با ۶ باند معمولا ً برای مقاومت‌های با دقت بالا هستند که یک خط اضافی برای مشخص کردن ضریب دمایی ( ppm / K ) دارند . رایج‌ترین رنگ برای نوار ششم قهوه‌ای است ( 100ppm / k ) . این به این معنی است که برای تغییر دما ۱۰ C ، مقدار مقاومت می‌تواند ۰.۱ % را تغییر کند . برای کاربردهای خاص که در آن ضریب دمایی حیاتی است.

کد رنگی مقاومت شش خطی
کد رنگی مقاومت شش خطی