ترانزیستور چیست؟

ترانزیستور یک قطعه نیمه‌هادی است که می‌تواند برای اعمال و قطع جریان الکتریکی و ولتاژ استفاده شود. این قطعه اساساً به عنوان یک سوییچ و یک تقویت‌کننده عمل می‌کند. به عبارت ساده می‌توان گفت که یک ترانزیستور یک دستگاه کوچک است که برای کنترل و یا تنظیم جریان سیگنال‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی کلمه ترانزیستور که در زبان انگلیسی به صورت Transistor نوشته می شود. که بر گرفته از دو کلمه transکه مخفف transfer property یعنی دارای ویژگی انتقال و istor که مخفف resistance property offered to the junctions به معنای خواص مقاومت ارائه‌شده به اتصالات است .

این قطعه یکی از اجزای کلیدی در بسیاری از ابزارهای الکترونیکی است که امروزه وجود دارند. ترانزیستور در سال ۱۹۴۷ توسط سه فیزیکدان آمریکایی به نام‌های جان باردن, والتر براتین و ویلیام شاکلی توسعه یافت و به عنوان یکی از مهم‌ترین اختراعات در تاریخ علم در نظر گرفته شد.

ساختار داخلی ترانزیستور

ساختار داخلی یک ترانزیستور معمولی متشکل از سه لایه مواد نیمه‌هادی یا سه ترمینال است که به ایجاد اتصال با مدار خارجی و حمل جریان کمک می‌کند. یک ولتاژ یا جریان که برای هر جفت ترمینال یک ترانزیستور بکار گرفته می‌شود, جریان را از طریق جفت دیگر ترمینال‌ها کنترل می‌کند. سه ترمینال یا پایه وجود دارند به شرح زیر هستند :

  • Basic(پایگاه): برای فعال کردن  استفاده می‌شود.
  • Collector(جمع‌کننده): هدایت مثبت  است.

emitter:  نشانه منفی  است.

ساختار ترانزیستور
ساختار ترانزیستور

انواع ترانزیستورها

براساس این که چگونه از آن‌ها در یک مدار استفاده می‌شود، عمدتاً دو نوع وجود دارد.

  • transistor P – N – P:

نوعی BJT است که در آن یک ماده با نوع n معرفی می‌شود و بین دو ماده نوع p قرار داده می‌شود.چنین پیکربندی به منظورکتنرل جریان استفاده می شود .ترانزیستور PNP متشکل از دو دیود کریستال است که به طور سری به هم متصل می‌شوند. سمت راست را دیود کلکتور بیس و سمت چپ رادیودامیتر بیس می گویند.

N-P-N Transistor:

در این نوع ما یک ماده p بین دو ماده نوع n وجود دارد. – ترانزیستورهای npn اساساً برای تقویت سیگنال‌های ضعیف به سیگنال‌های قوی استفاده می‌شود. در ترانزیستورهای NPN, الکترون‌ها از امیتر به کلکتور حرکت می‌کنند که منجر به تشکیل جریان در ترانزیستور می‌شود. این ترانزیستورها به طور گسترده در مدارات استفاده می‌شود.

پیکربندی ترانزیستور
انواع ترانزیستور

سه نوع پیکربندی به عنوان پایه مشترک (CB), کلکتور مشترک (CC) و امیتر مشترک (CE) وجود دارد.

در پیکربندی پایگاه مشترک (CB), پایانه بیس ترانزیستور بین پایانه‌های ورودی و خروجی مشترک است.

مدار پایه مشترک
پایه مشترک

در پیکربندی کلکتور مشترک (CC)، پایانه‌های کلکتور بین پایانه‌های ورودی و خروجی مشترک هستند.

مدار کلکتور مشترک
کلکتور مشترک

در پیکربندی امیتز مشترک(CE): پیکربندی پایانه emitter بین ورودی و ترمینال‌های خروجی مشترک است.

مدار امیتر مشترک ترانزیستور
امیتر مشترک

توضیحات انواع دیگر قطعات را از این صفحه مطالعه کنید .

سورس توضیحات وب سایت circuitglobe.com